Here is the 2014 All-Metro boys track team, as selected by the Metro coaches.
DISCUS
Dallas Jacobus (Kennedy)
Michael Lamparek (Prairie)
SHOT PUT
Drew Heitland (Kennedy)
Michael Lamparek (Prairie)
LONG JUMP
Curtis McCrary (Linn-Mar)
Derek Jacobus (Kennedy)
Famiek Cook (Kennedy)
Nick Stark (Xavier)
HIGH JUMP
Willie Rhoads (Kennedy)
Shaun Beyer (Kennedy)
3200
Josh Evans (Linn-Mar)
Mitch Pritts (Prairie)
Daniel Murphy (Linn-Mar)
110 HURDLES
Quinn Cannoy (Marion)
Shaun Beyer (Kennedy)
Joah Wallace (Prairie)
100
Nick Stark (Xavier)
Nate Karlan (Jefferson)
Trevor Northrup (Prairie)
4x800 RELAY
Prairie (Mitch Pritts, Matt Lorenz, Ross Adams, Tysen VanDraska)
Linn-Mar (Tanner Rathje, Daniel Murphy, Greyson Dolezal, Bryan Fogerty)
200
Nate Karlan (Jefferson)
Landen Akers (Washington)
1600
Josh Evans (Linn-Mar)
Mitch Pritts (Prairie)
4x200 RELAY
Kennedy (Jacob Shannon, Derek Jacobus, Marcus Perkins, Famiek Cook)
Linn-Mar (Austin Flieder, Tristan Freese, Tim Wolfe, Daniel Gorsich)
Jefferson (Jacob Beaton, Nate Karlan, Dan Larson, Dylan Chittick)
400
Landon Akers (Washington)
Jalen Rima (Prairie)
400 HURDLES
Marcus Perkins (Kennedy)
Keagan Pinter (Prairie)
1600 MEDLEY
Linn-Mar (Austin Flieder, Tim Wolfe, Duggan Trenary, Josh Evans)
Prairie (Trevor Northrup, Joah Wallace, Jalen Rima, Tysen VanDraska)
800
Josh Evans (Linn-Mar)
Tysen VanDraska (Prairie)
4x100 RELAY
Kennedy (Jacob Shannon, Marcus Perkins, Famiek Cook, Derek Jacobus)
Linn-Mar (Austin Flieder, Tristan Freese, Tim Wolfe, Daniel Gorsich)
Jefferson (Alphonso Soko, Jacob Beaton, Dylan Chittick, Nate Karlan)
4x400 RELAY
Jefferson (Dan Larson, Dylan Chittick, Tayvian May, Alphonso Soko)
Linn-Mar (Dalton Gosch, Duggan Trenary, Joe A'Hearn, Bryce Miller)
SHUTTLE HURDLE RELAY
Kennedy (Famiek Cook, Derek Jacobus, Marcus Perkins, Shaun Beyer)
Linn-Mar (Zeal Baker, Daniel Gorsich, Tristan Freese, Nick House)
HONORABLE MENTION
Jefferson
Shuttle hurdle relay (Savaun Bounds, Mason Furnish, Dakota Tomkins,
Michael Moncivais)
Jared Eivins (shot put)
Kennedy
4x400 relay (Mark Schulz, Nick Duehr, Mitch Gaffey, Zach Tinkey)
Jackson Coker (discus)
Prairie
Isaiah Vlasek (3200)
Matt Hilligas (shot put)
Washington
4x100 relay (Reid Snitker, Landen Akers, Mason Taylor, Alex Herzog)
Carlos Nelson (long jump)
Xavier
4x100 relay (Chris Ball, Nick Stark, Sean Murphy, Miles Sullivan)
Jacob Schmitt (3200)
Linn-Mar
Kyle Hayek (shot put)
Tanner Rathje (800)
Marion
Trevor Hardman (400)
Colton Forster (3200)
COACHES OF THE YEAR: Ken Hopkins (Linn-Mar), Brian White (Kennedy)
< Prev | Next > |
---|