Banner

Monday, September 01, 2014
MONDAY'S SCOREBOARD - MWL - Kernels 3, Clinton 1
Please update your Flash Player to view content.
* Contact Metro Sports Report *
Jim Ecker, President & Editor
jim.ecker@metrosportsreport.com
319-390-4236

Linn-Mar Boys Track

Linn-Mar - Boys Track

Evans, Jenks place 3rd in Seattle

SEATTLE - Josh Evans and Stephanie Jenks of Linn-Mar finished third in their distance races at the 2014 Brooks PR Invitational Saturday in Seattle.

Evans placed third in the mile in 4:07.20. Matthew Maton of Summit, Ore., won the race in 4:06.32.

Evans broke the Iowa state record in the mile earlier this month in 4:04.38 at the adidas Dream Mile in New York City.

Jenks placed third in the two-mile run in Seattle in 10 minutes, 6.54 seconds. Bethan Knights of Northwood, Calif., won the race in 9:53.54.

Evans will be a freshman at Iowa State this year. Jenks is heading into her junior year at Linn-Mar.

 

Linn-Mar - Boys Track

Evans broke state record in mile

Josh Evans broke the Iowa high school record in the mile Saturday when he was clocked in 4:04.38 at the adidas Dream Mile in New York City.

Evans broke the old record of 4:07.2 set by Ed DeLashmutt of Fort Madison in 1976.

Evans has graduated from Linn-Mar High School, but IHSAA official Bud Legg said the record counts because Evans has not begun classes as a freshman at Iowa State yet.

"As long as they do it before they become a college athlete, they're fair game," said Legg.

Evans finished fourth at the Dream Mile, which featured many of the top prep distance runners in the country.

He was happy to hear Monday that he'd broken the state record.

"Sweet. That's awesome!" he remarked.

Evans also set the state record in the 1600 meter run this year with a 4:06.32 clocking at the Class 4A state meet.

 

Linn-Mar - Boys Track

Coaches pick All-Metro boys track

Here is the 2014 All-Metro boys track team, as selected by the Metro coaches.

 

DISCUS

Dallas Jacobus (Kennedy)

Michael Lamparek (Prairie)

 

SHOT PUT

Drew Heitland (Kennedy)

Michael Lamparek (Prairie)

 

LONG JUMP

Curtis McCrary (Linn-Mar)

Derek Jacobus (Kennedy)

Famiek Cook (Kennedy)

Nick Stark (Xavier)

 

HIGH JUMP

Willie Rhoads (Kennedy)

Shaun Beyer (Kennedy)

 

3200

Josh Evans (Linn-Mar)

Mitch Pritts (Prairie)

Daniel Murphy (Linn-Mar)

 

110 HURDLES

Quinn Cannoy (Marion)

Shaun Beyer (Kennedy)

Joah Wallace (Prairie)

 

100

Nick Stark (Xavier)

Nate Karlan (Jefferson)

Trevor Northrup (Prairie)

 

4x800 RELAY

Prairie (Mitch Pritts, Matt Lorenz, Ross Adams, Tysen VanDraska)

Linn-Mar (Tanner Rathje, Daniel Murphy, Greyson Dolezal, Bryan Fogerty)

 

200

Nate Karlan (Jefferson)

Landen Akers (Washington)

 

1600

Josh Evans (Linn-Mar)

Mitch Pritts (Prairie)

 

4x200 RELAY

Kennedy (Jacob Shannon, Derek Jacobus, Marcus Perkins, Famiek Cook)

Linn-Mar (Austin Flieder, Tristan Freese, Tim Wolfe, Daniel Gorsich)

Jefferson (Jacob Beaton, Nate Karlan, Dan Larson, Dylan Chittick)

 

400

Landon Akers (Washington)

Jalen Rima (Prairie)

 

400 HURDLES

Marcus Perkins (Kennedy)

Keagan Pinter (Prairie)

 

1600 MEDLEY

Linn-Mar (Austin Flieder, Tim Wolfe, Duggan Trenary, Josh Evans)

Prairie (Trevor Northrup, Joah Wallace, Jalen Rima, Tysen VanDraska)

 

800

Josh Evans (Linn-Mar)

Tysen VanDraska (Prairie)

 

4x100 RELAY

Kennedy (Jacob Shannon, Marcus Perkins, Famiek Cook, Derek Jacobus)

Linn-Mar (Austin Flieder, Tristan Freese, Tim Wolfe, Daniel Gorsich)

Jefferson (Alphonso Soko, Jacob Beaton, Dylan Chittick, Nate Karlan)

 

4x400 RELAY

Jefferson (Dan Larson, Dylan Chittick, Tayvian May, Alphonso Soko)

Linn-Mar (Dalton Gosch, Duggan Trenary, Joe A'Hearn, Bryce Miller)

 

SHUTTLE HURDLE RELAY

Kennedy (Famiek Cook, Derek Jacobus, Marcus Perkins, Shaun Beyer)

Linn-Mar (Zeal Baker, Daniel Gorsich, Tristan Freese, Nick House)

 

HONORABLE MENTION

 

Jefferson

Shuttle hurdle relay (Savaun Bounds, Mason Furnish, Dakota Tomkins,

Michael Moncivais)

Jared Eivins (shot put)

 

Kennedy

4x400 relay (Mark Schulz, Nick Duehr, Mitch Gaffey, Zach Tinkey)

Jackson Coker (discus)

 

Prairie

Isaiah Vlasek (3200)

Matt Hilligas (shot put)

 

Washington

4x100 relay (Reid Snitker, Landen Akers, Mason Taylor, Alex Herzog)

Carlos Nelson (long jump)

 

Xavier

4x100 relay (Chris Ball, Nick Stark, Sean Murphy, Miles Sullivan)

Jacob Schmitt (3200)

 

Linn-Mar

Kyle Hayek (shot put)

Tanner Rathje (800)

 

Marion

Trevor Hardman (400)

Colton Forster (3200)

 

COACHES OF THE YEAR: Ken Hopkins (Linn-Mar), Brian White (Kennedy)

Last Updated on Saturday, 07 June 2014 17:26
   

Linn-Mar - Boys Track

Coaches pick All-Metro boys track

Here is the 2014 All-Metro boys track team, as selected by the Metro coaches.

 

DISCUS

Dallas Jacobus (Kennedy)

Michael Lamparek (Prairie)

 

SHOT PUT

Drew Heitland (Kennedy)

Michael Lamparek (Prairie)

 

LONG JUMP

Curtis McCrary (Linn-Mar)

Derek Jacobus (Kennedy)

Famiek Cook (Kennedy)

Nick Stark (Xavier)

 

HIGH JUMP

Willie Rhoads (Kennedy)

Shaun Beyer (Kennedy)

 

3200

Josh Evans (Linn-Mar)

Mitch Pritts (Prairie)

Daniel Murphy (Linn-Mar)

 

110 HURDLES

Quinn Cannoy (Marion)

Shaun Beyer (Kennedy)

Joah Wallace (Prairie)

 

100

Nick Stark (Xavier)

Nate Karlan (Jefferson)

Trevor Northrup (Prairie)

 

4x800 RELAY

Prairie (Mitch Pritts, Matt Lorenz, Ross Adams, Tysen VanDraska)

Linn-Mar (Tanner Rathje, Daniel Murphy, Greyson Dolezal, Bryan Fogerty)

 

200

Nate Karlan (Jefferson)

Landen Akers (Washington)

 

1600

Josh Evans (Linn-Mar)

Mitch Pritts (Prairie)

 

4x200 RELAY

Kennedy (Jacob Shannon, Derek Jacobus, Marcus Perkins, Famiek Cook)

Linn-Mar (Austin Flieder, Tristan Freese, Tim Wolfe, Daniel Gorsich)

Jefferson (Jacob Beaton, Nate Karlan, Dan Larson, Dylan Chittick)

 

400

Landon Akers (Washington)

Jalen Rima (Prairie)

 

400 HURDLES

Marcus Perkins (Kennedy)

Keagan Pinter (Prairie)

 

1600 MEDLEY

Linn-Mar (Austin Flieder, Tim Wolfe, Duggan Trenary, Josh Evans)

Prairie (Trevor Northrup, Joah Wallace, Jalen Rima, Tysen VanDraska)

 

800

Josh Evans (Linn-Mar)

Tysen VanDraska (Prairie)

 

4x100 RELAY

Kennedy (Jacob Shannon, Marcus Perkins, Famiek Cook, Derek Jacobus)

Linn-Mar (Austin Flieder, Tristan Freese, Tim Wolfe, Daniel Gorsich)

Jefferson (Alphonso Soko, Jacob Beaton, Dylan Chittick, Nate Karlan)

 

4x400 RELAY

Jefferson (Dan Larson, Dylan Chittick, Tayvian May, Alphonso Soko)

Linn-Mar (Dalton Gosch, Duggan Trenary, Joe A'Hearn, Bryce Miller)

 

SHUTTLE HURDLE RELAY

Kennedy (Famiek Cook, Derek Jacobus, Marcus Perkins, Shaun Beyer)

Linn-Mar (Zeal Baker, Daniel Gorsich, Tristan Freese, Nick House)

 

HONORABLE MENTION

 

Jefferson

Shuttle hurdle relay (Savaun Bounds, Mason Furnish, Dakota Tomkins,

Michael Moncivais)

Jared Eivins (shot put)

 

Kennedy

4x400 relay (Mark Schulz, Nick Duehr, Mitch Gaffey, Zach Tinkey)

Jackson Coker (discus)

 

Prairie

Isaiah Vlasek (3200)

Matt Hilligas (shot put)

 

Washington

4x100 relay (Reid Snitker, Landen Akers, Mason Taylor, Alex Herzog)

Carlos Nelson (long jump)

 

Xavier

4x100 relay (Chris Ball, Nick Stark, Sean Murphy, Miles Sullivan)

Jacob Schmitt (3200)

 

Linn-Mar

Kyle Hayek (shot put)

Tanner Rathje (800)

 

Marion

Trevor Hardman (400)

Colton Forster (3200)

 

COACHES OF THE YEAR: Ken Hopkins (Linn-Mar), Brian White (Kennedy)

Last Updated on Saturday, 07 June 2014 17:26
 

Linn-Mar - Boys Track

Metro Spotlight honors track athletes

Athletes from the Metro area enjoyed a fabulous weekend at the state track meets in Des Moines with 10 gold medals, 11 silver medals, seven bronze medals and two handsome trophies.

As a result, the Metro Sports Report is honoring all of these track stars as the Metro Spotlight Athletes of the Week.

Josh Evans of Linn-Mar collected four gold medals in the 800, 1600, 3200 and distance medley with Austin Fielder, Tim Wolfe and Duggan Trenary.

Stephanie Jenks of Linn-Mar claimed two gold medals in the 1500 and 3000. Curtis McCrary of Linn-Mar won the long jump, giving the Lions seven titles overall.

The Cedar Rapids Jefferson girls captured the 4x200 relay and sprint medley relay. And the Cedar Rapids Prairie boys won the 4x800 relay as part of the Metro's golden haul.

In addition to all that gold, Evans ran the fastest 1600 in state history (4:06.32) and set a Class 4A state meet record in the 3200 (9:00.97). The Lions also set a 4A state meet record in the distance medley in 3:24.39 with Evans on the anchor.

Last Updated on Monday, 02 June 2014 18:43

Read more...

   
  • «
  •  Start 
  •  Prev 
  •  1 
  •  2 
  •  3 
  •  4 
  •  5 
  •  6 
  •  7 
  •  8 
  •  9 
  •  10 
  •  Next 
  •  End 
  • »
Banner

Social Media

Follow us on Facebook & Twitter!