Thursday, Feb. 17
Team Totals (Thru Quarterfinals and consolations)
1. Assumption Davenport 57.50
2. Ballard 53.50
3. Denver-Tripoli 39.50
4. Atlantic 38.00
5. Independence 34.50
6. West Delaware Manchester 34.00
7. New Hampton 33.00
8. Osage 30.00
9. East Marshall/GMG 26.50
10. Albia 25.50
11. Creston/Orient-Macksburg 22.00
12. South Tama County 21.00
12. (tie) Williamsburg 21.00
14. Spirit Lake Park 20.00
14. (tie) Union LaPorte City 20.00
16. Clear Lake 18.00
17. Bondurant-Farrar 17.00
17. (tie) Centerville 17.00
17. (tie) Fairfield 17.00
20. Crestwood Cresco 16.00
20. (tie) MFL-Central 16.00
20. (tie) Sergeant Bluff-Luton 16.00
20. (tie) Webster City 16.00
24. Central Lyon/George-Little Rock 15.00
24. (tie) JSPCEG 15.00
26. New London/WMU 14.50
27. Forest City 14.00
27. (tie) Perry 14.00
29. Boyden-Hull/Rock Valley 13.00
29. (tie) Dallas Center-Grimes 13.00
31. Central Clinton DeWitt 12.00
32. A-D-M Adel 11.00
32. (tie) Charles City 11.00
32. (tie) Clear Creek-Amana 11.00
32. (tie) Sioux Center 11.00
36. Benton Van Horne 10.00
37. Missouri Valley 9.50
38. Iowa Falls-Alden 9.00
38. (tie) OA-BCIG 9.00
40. Mediapolis 8.00
40. (tie) PCM Monroe 8.00
40. (tie) South Central Calhoun 8.00
40. (tie) Winterset 8.00
44. MOC-Floyd Valley 7.00
45. Nevada 6.00
45. (tie) Riceville-Saint Ansgar 6.00
45. (tie) Roland-Story Story City 6.00
48. Columbus Columbus Junction 5.00
48. (tie) Wahlert Catholic Dubuque 5.00
50. Harlan 4.00
50. (tie) Humboldt 4.00
50. (tie) Red Oak 4.00
50. (tie) SH-BCLUW 4.00
50. (tie) Van Meter 4.00
50. (tie) Waukon 4.00
50. (tie) Woodward-Granger 4.00
57. Estherville Lincoln Central 3.00
57. (tie) Ridge View 3.00
57. (tie) Sheldon/South O'Brien 3.00
60. Carlisle 2.00
60. (tie) Grinnell 2.00
60. (tie) Mount Vernon 2.00
60. (tie) Solon 2.00
60. (tie) Western Christian Hull 2.00
65. Anamosa 1.00
65. (tie) Clarke Osceola 1.00
65. (tie) Davis County Bloomfield 1.00
65. (tie) Washington 1.00
69. Bedford/Lenox 0.00
69. (tie) Central Decatur Leon 0.00
69. (tie) Cherokee Washington 0.00
69. (tie) Clarinda 0.00
69. (tie) Decorah 0.00
69. (tie) Lake Mills/Northwood-Kensett 0.00
69. (tie) Laurens-Marathon 0.00
69. (tie) Maquoketa 0.00
69. (tie) Northeast Goose Lake 0.00
69. (tie) Saydel 0.00
69. (tie) West Burlington/Notre Dame/Danville 0.00
Championship Round
Quarterfinals
Weight: 103
Doug Miner (SO), Spirit Lake Park Dec Tyler Bartels (SR), Riceville-Saint Ansgar, 5-3
Darrian Schwenke (FR), Atlantic Fall Shadow Leshen (FR), Albia, 3:06
Zach Less (SO), West Delaware Manchester Dec Joe Michels (JR), Osage, 4-2
Derek Miller (JR), Winterset Dec Broghan Kelly (FR), Harlan, 2-0
Weight: 112
Tanner Cowan (SO), Centerville Fall Austin Evans (JR), Independence, 4:23
Colton McCrystal (SO), Sergeant Bluff-Luton M-Dec Kyle Springer (SO), Assumption Davenport, 13-4
Dylan Peters (JR), Denver-Tripoli T-Fall Leighton Gaul (SO), New Hampton, 22-7/5:45
Dustin Horne (SR), South Tama County Dec Brett Marcum (SO), Missouri Valley, 9-7
Weight: 119
Alex Rust (SR), Central Lyon/George-Little Rock Def Matt Paulus (SR), New Hampton, INJURY
Topher Carton (JR), Assumption Davenport M-Dec Dalton Kingery (JR), PCM Monroe, 10-2
Jobe Goodale (SR), Osage Dec Chase Flack (SR), JSPCEG, 10-4
Sawyer Farris (JR), New London/WMU Dec Walker Marshall (JR), Missouri Valley, 10-8
Weight: 125
Dakota Simmons (SR), Fairfield Dec Ryan Matherly (SR), Grinnell, 8-6
Cole Anderson (SR), Forest City Dec Ryan Lutes (SR), SH-BCLUW, 8-6
Kyle Blocker (SO), East Marshall/GMG Dec Eric Clarke (FR), Assumption Davenport, 6-5
Jacob Colon (SR), Clear Lake Fall Clint Flack (JR), JSPCEG, 0:40
Weight: 130
Logan Thomsen (SO), Union LaPorte City Fall Jordan Roths (JR), New Hampton, 3:17
Josh Perkins (SR), Atlantic Dec Jared Hoefer (SR), West Delaware Manchester, 7-0
JC Vercande (JR), Williamsburg Fall Tre' Rutz (SR), Humboldt, 5:50
Brandon Sorensen (SO), Denver-Tripoli Fall Dylan Bryce (JR), Spirit Lake Park, 2:59
Weight: 135
Jake Marlin (SO), Creston/Orient-Macksburg Fall Dustin Shinkle (SR), Benton Van Horne, 0:35
Tyler Mitchell (SR), Charles City Dec Nick Harvey (SR), Nevada, 4-3
Matt White (SR), Albia Dec Jake Kadel (SR), New London/WMU, 2-0
Tyler Patten (SR), Webster City Dec Shane Broderick (JR), Wahlert Catholic Dubuque, 5-1
Weight: 140
Kyler Risher (SR), Centerville Dec Royce Nessa (JR), Webster City, 1-0
Josh Schaefer (SR), OA-BCIG Dec Tom Mahoney (SR), New Hampton, 12-10
Tyler Walz (JR), South Tama County Dec Bo Cosens (SR), Ballard, 5-3
Brad Schwenke (SR), Atlantic Fall Kyle Donlin (SR), Sioux Center, 5:03
Weight: 145
Chris Johnson (SR), Independence Dec Brandon Barker (SR), Osage, 6-4
Brody Grothus (SR), Assumption Davenport Fall Cody Fritz (JR), Solon, 1:54
Tanner Hiatt (SR), Ballard Fall Mitch Berns (SR), Waukon, 1:34
Blake Meling (JR), East Marshall/GMG Dec Brady Milder (SR), Columbus Columbus Junction, 4-2
Weight: 152
Dakotah Poe (SR), Albia Fall Nick Winter (SR), MFL-Central, 5:51
Ryan Valline (SR), East Marshall/GMG Dec Nick Georgean (SO), Assumption Davenport, 3-2
Garrett Smith (JR), Denver-Tripoli Forf Oscar Guzman (JR), Charles City
Chase Skoneczka (SR), Benton Van Horne Dec Adam Drain (FR), Mediapolis, 4-2/OT
Weight: 160
Kyle Lux (SR), South Tama County Dec Cody Solari (SR), Sergeant Bluff-Luton, 11-9
Brad Mickelson (SR), Ballard Fall Chase Shedenhelm (SO), Denver-Tripoli, 1:09
Collin Ascherl (JR), MOC-Floyd Valley Dec Ryan Cox (SR), Mount Vernon, 3-1
Nick Fuller (JR), Independence M-Dec Derek Stork (JR), Atlantic, 12-1
Weight: 171
Jake Reiter (SR), Union LaPorte City Dec Jeff Guttry (SR), Fairfield, 13-6
Tanner Weatherman (SR), Ballard Fall Seth Esaias (JR), Red Oak, 1:34
Colton Vant Hof (SR), Sioux Center Dec Sam Lahr (JR), West Delaware Manchester, 9-2
Jacob Jensen (JR), Crestwood Cresco Dec Jordan Grove (SO), A-D-M Adel, 6-4
Weight: 189
Devin Mitchell (SR), Bondurant-Farrar Fall Joe Roll (JR), Osage, 3:07
Adam Reth (SO), West Delaware Manchester Fall Colten Riley (JR), South Central Calhoun, 5:51
Ross Larson (JR), Ballard Dec Logan Kellogg (JR), Clear Lake, 8-3
Blaize Cabell (SR), Independence T-Fall Sam Van Ginkel (JR), Western Christian Hull, 21-6/2:30
Weight: 215
Collin Bevins (JR), Creston/Orient-Macksburg Dec Tom McClimon (SR), Central Clinton DeWitt, 3-1/OT
Micah Hoogendoorn (SR), Boyden-Hull/Rock Valley Dec Alex Rans (SR), West Delaware Manchester, 3-1
Kane Seeley (JR), Perry Fall Tyler Grauer (SR), Clear Creek-Amana, 1:17
Devin Lemke (SR), Iowa Falls-Alden Fall Terron Geerdes (JR), Central Lyon/George-Little Rock, 2:52
Weight: 285
Austin Blythe (SR), Williamsburg Fall Creighton Fox (JR), Central Clinton DeWitt, 2:31
Logan Hopp (JR), New Hampton Fall Kody Waddell (SR), Denver-Tripoli, 2:13
Zach Bauer (SR), Dallas Center-Grimes Dec Bret Johnson (SR), Roland-Story Story City, 4-2/OT
Seth Praska (SR), Crestwood Cresco Dec Adam Ownby (SR), Independence, 2-1
Consolation round
Second round
Weight: 103
Broghan Kelly (FR), Harlan Dec Marcus Siegwarth (FR), MFL-Central, 8-4
Tony DeVriese (SO), Assumption Davenport Dec Joe Michels (JR), Osage, 7-2
Shadow Leshen (FR), Albia Fall Austin Bainbridge (JR), Sheldon/South O'Brien, 5:45
Tyler Bartels (SR), Riceville-Saint Ansgar Dec Fletcher Green (FR), Washington, 8-3
Weight: 112
Mitchell Broer (FR), Ballard Fall Brett Marcum (SO), Missouri Valley, 1:46
Leighton Gaul (SO), New Hampton Fall Blake Luna (FR), Clarinda, 2:53
Kyle Springer (SO), Assumption Davenport M-Dec Jimmy Scieszinski (JR), Van Meter, 11-0
Zach Skopec (FR), Spirit Lake Park Fall Austin Evans (JR), Independence, 1:12
Weight: 119
Walker Marshall (JR), Missouri Valley Fall Erik Freed (FR), Clarke Osceola, 4:31
Chase Flack (SR), JSPCEG M-Dec Chase Goodman (SO), South Central Calhoun, 9-0
Dalton Kingery (JR), PCM Monroe Fall Oscar Ramirez (FR), Estherville Lincoln Central, 1:13
Matt Paulus (SR), New Hampton M-Dec Dillon Hansen (SO), Ballard, 10-0
Weight: 125
Zach Muller (SO), West Delaware Manchester Dec Clint Flack (JR), JSPCEG, 7-6
Eric Clarke (FR), Assumption Davenport Dec Rob Young (JR), Atlantic, 7-5
Greg Vance (JR), Wahlert Catholic Dubuque Dec Ryan Lutes (SR), SH-BCLUW, 11-6
Alan Perry (SO), Bondurant-Farrar Fall Ryan Matherly (SR), Grinnell, 5:33
Weight: 130
Dylan Bryce (JR), Spirit Lake Park Fall Jason Bowers (JR), Anamosa, 3:49
Brandon Silbaugh (JR), JSPCEG Dec Tre' Rutz (SR), Humboldt, 2-1
Jared Hoefer (SR), West Delaware Manchester Dec Grant Rosenboom (SO), Assumption Davenport, 6-2
Jordan Roths (JR), New Hampton Dec Jacob England (SR), Winterset, 5-0
Weight: 135
Keegan Mumma (JR), A-D-M Adel Fall Shane Broderick (JR), Wahlert Catholic Dubuque, 2:47
Jake Kadel (SR), New London/WMU M-Dec Nate Taylor (SR), Boyden-Hull/Rock Valley, 10-2
Nick Harvey (SR), Nevada Fall Dalton Hemer (SR), OA-BCIG, 3:48
Austin Horner (SR), Clear Lake Fall Dustin Shinkle (SR), Benton Van Horne, 1:47
Weight: 140
Dylan McLaughlin (JR), Union LaPorte City Dec Kyle Donlin (SR), Sioux Center, 4-3
Jed Siegwarth (JR), MFL-Central Fall Bo Cosens (SR), Ballard, 5:27
Wil Stetzel (SR), Perry Dec Tom Mahoney (SR), New Hampton, 4-3
Cory Chapin (JR), Denver-Tripoli M-Dec Royce Nessa (JR), Webster City, 18-4
Weight: 145
Brady Milder (SR), Columbus Columbus Junction M-Dec Joey Powers (JR), Webster City, 10-2
Mitch Berns (SR), Waukon Dec Rob Nichols (JR), Atlantic, 11-8
Aaron Sorenson (SR), Forest City Fall Cody Fritz (JR), Solon, 1:05
Brandon Barker (SR), Osage Forf Logan Gushiken (SR), A-D-M Adel, 2-1/2OT
Weight: 152
Adam Drain (FR), Mediapolis Fall Cody Jones (SR), Ballard, 3:57
Dallas Rozeboom (SO), Boyden-Hull/Rock Valley Forf Oscar Guzman (JR), Charles City
Nick Georgean (SO), Assumption Davenport Dec Billy Behle (SR), Bondurant-Farrar, 9-4
Nick Winter (SR), MFL-Central Fall Brent Stickrod (JR), OA-BCIG, 3:22
Weight: 160
Aaron McMurphy (JR), Dallas Center-Grimes Dec Derek Stork (JR), Atlantic, 6-4
Thomas Reyhons (SR), Assumption Davenport Fall Ryan Cox (SR), Mount Vernon, 2:16
Ryan Randall (JR), Osage Fall Chase Shedenhelm (SO), Denver-Tripoli, 4:54
Cody Solari (SR), Sergeant Bluff-Luton M-Dec Dylan Nelson (SR), Davis County Bloomfield, 15-5
Weight: 171
Elliott Wirkler (SR), MFL-Central Dec Jordan Grove (SO), A-D-M Adel, 6-3
Sam Lahr (JR), West Delaware Manchester Dec Sam Anderson (SR), Dallas Center-Grimes, 3-2
Tommy Argo (SR), Assumption Davenport Dec Seth Esaias (JR), Red Oak, 3-2
Jeff Guttry (SR), Fairfield Fall Dylan Fielder (FR), Webster City, 5:10
Weight: 189
Tyler Walls (SR), Clear Creek-Amana Dec Sam Van Ginkel (JR), Western Christian Hull, 7-4
Jack Manning (SR), Woodward-Granger Dec Logan Kellogg (JR), Clear Lake, 5-2
Colten Riley (JR), South Central Calhoun M-Dec Andrew Riley (SR), Assumption Davenport, 8-0
Tyler Doll (JR), Atlantic Dec Joe Roll (JR), Osage, 10-6/2OT
Weight: 215
Terron Geerdes (JR), Central Lyon/George-Little Rock Dec Marcus Benton (SR), Van Meter, 10-4
Tyler Grauer (SR), Clear Creek-Amana Fall Troy Brown (SR), Carlisle, 1:14
Alex Rans (SR), West Delaware Manchester M-Dec Michael Davidson (SO), Ridge View, 8-0
Tom McClimon (SR), Central Clinton DeWitt Dec Dustin Moore (SR), PCM Monroe, 7-4
Weight: 285
Adam Ownby (SR), Independence Dec Clinton Eichinger (SR), Ballard, 6-3
Bret Johnson (SR), Roland-Story Story City Fall Austin Conrad (JR), Atlantic, 4:54
Tyler Swope (SR), Assumption Davenport Fall Kody Waddell (SR), Denver-Tripoli, 3:22
Creighton Fox (JR), Central Clinton DeWitt Fall Jordan Hayes (SR), Creston/Orient-Macksburg, 2:34
< Prev | Next > |
---|