Firiday, Feb. 18
STATE TOURNAMENT
Team Totals
(Through semifinals and consolation semifinals)
1. Logan-Magnolia 82.00
2. Don Bosco Gilbertville 68.50
3. Interstate 35 Truro 62.00
4. Alburnett 58.00
5. Tri-Center Neola 51.00
6. Lisbon 49.00
7. Eddyville-Blakesburg 48.50
7. (tie) Woodbury Central Moville 48.50
9. Underwood 46.00
10. Manson Northwest Webster 40.50
10. (tie) Valley Community Elgin 40.50
12. Jesup 38.00
12. (tie) North Linn Troy Mills 38.00
14. Hartley-Melvin-Sanborn 37.00
15. Graettinger-Terril 34.00
15. (tie) Newman Catholic Mason City 34.00
15. (tie) West Branch 34.00
18. Martensdale-St. Marys 33.00
19. Twin River Valley Bode 32.50
20. Durant-Bennett 31.00
20. (tie) St. Albert Council Bluffs 31.00
22. Nashua-Plainfield 29.00
22. (tie) Pleasantville 29.00
22. (tie) Sumner-Fredericksburg 29.00
25. Corning 27.00
26. South Winneshiek Calmar 24.50
27. Ogden 23.00
28. Tipton 19.00
29. Aplington-Parkersburg 18.00
29. (tie) Central Springs 18.00
29. (tie) Woodbine 18.00
32. Dike-New Hartford 16.00
32. (tie) Westwood Sloan 16.00
34. Emmetsburg/RA 15.00
35. Marcus-Meriden-Cleghorn 14.00
35. (tie) Prairie Valley Gowrie 14.00
37. Eagle Grove 13.00
38. Highland Riverside 12.00
38. (tie) Nodaway Valley 12.00
40. Columbus Catholic Waterloo 11.00
41. Sibley-Ocheyedan 10.50
42. Kuemper Catholic Carroll 10.00
42. (tie) Louisa-Muscatine 10.00
42. (tie) Tri-County-Montezuma 10.00
42. (tie) Turkey Valley Jackson Jct 10.00
46. AGWSR Ackley 9.00
46. (tie) Clarion-Goldfield 9.00
46. (tie) West Monona Onawa 9.00
49. Akron-Westfield 8.00
49. (tie) Okoboji Milford 8.00
49. (tie) Pekin 8.00
49. (tie) Wilton 8.00
53. Kingsley-Pierson 7.00
53. (tie) Wapsie Valley Fairbank 7.00
53. (tie) West Lyon Inwood 7.00
56. East Buchanan Winthrop 6.00
56. (tie) Guthrie Center 6.00
56. (tie) Hudson 6.00
56. (tie) Lynnville-Sully 6.00
60. Coon Rapids-Bayard 5.00
60. (tie) Iowa Valley Marengo 5.00
60. (tie) Panorama Panora 5.00
63. B-G-M Brooklyn 4.00
63. (tie) Mount Ayr 4.00
63. (tie) Regina Iowa City 4.00
63. (tie) SE Warren Liberty Center 4.00
63. (tie) Sigourney-Keota 4.00
68. Lone Tree 3.00
68. (tie) North Cedar Stanwood 3.00
70. Clarksville 2.00
70. (tie) Maquoketa Valley Delhi 2.00
70. (tie) North Butler Greene 2.00
70. (tie) St. Edmond Fort Dodge 2.00
74. Audubon 1.00
74. (tie) Belmond-Klemme 1.00
74. (tie) Cardinal Eldon 1.00
74. (tie) Cascade Western Dubuque 1.00
78. Clarinda Academy 0.00
78. (tie) Lawton-Bronson 0.00
78. (tie) Riverside Oakland 0.00
78. (tie) Rockford 0.00
78. (tie) Starmont 0.00
78. (tie) Treynor 0.00
78. (tie) WACO Wayland 0.00
78. (tie) West Central Valley Stuart 0.00
78. (tie) West Hancock Britt 0.00
87. Midland Wyoming -1.00
Championship Round
Semifinals
Weight: 103
Jordan Bremer (JR), Woodbury Central Moville Dec Kyler Kiner (FR), Ogden, 11-7
Andrew Foutch (SO), Underwood Fall Zach Welter (JR), North Linn Troy Mills, 1:48
Weight: 112
Brance Simms (JR), Twin River Valley Bode T-Fall Ethan Reynek (JR), Logan-Magnolia, 16-1/4:48
Nathan Ryan (JR), Woodbury Central Moville Dec Aaron Bartenhagen (SO), Durant-Bennett, 1-0
Weight: 119
Jesse Partlow (JR), Manson Northwest Webster Dec Kody Krenz (JR), Louisa-Muscatine, 6-2
Tyler Shulista (JR), Alburnett Fall Quinton Doiel (JR), Logan-Magnolia, 1:58
Weight: 125
Christopher Halblom (SR), Alburnett M-Dec Ryan Hall (JR), Jesup, 13-5
Kolbi Kohl (JR), Lisbon Dec Matt Bertsch (SR), Newman Catholic Mason City, 7-4
Weight: 130
Brennan McNitt (SR), St. Albert Council Bluffs Dec Chet Utesch (JR), Akron-Westfield, 3-1
Jordan Johnson (SR), Interstate 35 Truro Dec Colton Martin (SO), Alburnett, 3-2
Weight: 135
Drew Proctor (SR), Tipton Dec Brandon Welter (SR), Don Bosco Gilbertville, 4-2
Logan Mulnix (JR), North Linn Troy Mills Dec Trevor Paulson (JR), Tri-Center Neola, 7-4
Weight: 140
Robert Walker (JR), Martensdale-St. Marys Dec Braiden Vrzak (SR), Turkey Valley Jackson Jct, 9-2
Nolan Oviatt (SR), Logan-Magnolia Dec Tait Simpson (JR), Lisbon, 6-2
Weight: 145
Matt Finch (SR), Hartley-Melvin-Sanborn Dec Shay Taylor (SR), Prairie Valley Gowrie, 9-2
Loren Williams (SO), Tri-Center Neola Dec Tasker Phillips (SR), Pleasantville, 6-5
Weight: 152
Austin Kessler (SR), Durant-Bennett Dec Cody Harrison (SR), Eagle Grove, 8-6/OT
Dallas Houchins (SR), Interstate 35 Truro Dec Wyatt Towne (SR), Hartley-Melvin-Sanborn, 9-4
Weight: 160
Brett Roberts (SO), Eddyville-Blakesburg Fall Christian Miller (JR), Nashua-Plainfield, 1:56
Austin Even (JR), Jesup Fall Tyler Ogburn (SR), Corning, 0:40
Weight: 171
Jake Everts (SR), Aplington-Parkersburg Dec Jacob Pearson (JR), Marcus-Meriden-Cleghorn, 8-2
Tevin Brinson (SR), Newman Catholic Mason City Dec Jake Crosby (SR), Eddyville-Blakesburg, 9-6
Weight: 189
Andrew Nodtvedt (SR), Central Springs Dec Jared McCoy (JR), Woodbury Central Moville, 6-3
Ethan Calvert (SR), Interstate 35 Truro Dec Evan Johnson (SR), AGWSR Ackley, 3-2
Weight: 215
Zach Salisbury (SR), Sumner-Fredericksburg Dec Josh Treybal (SR), Hartley-Melvin-Sanborn, 8-6/OT
Nate Howard (SR), Graettinger-Terril Fall Nick Schmelzer (JR), South Winneshiek Calmar, 0:21
Weight: 285
Joe Koehn (JR), Valley Community Elgin Fall Tanner Johnson (SR), Dike-New Hartford, 5:18
Caleb White (SR), Tri-Center Neola Dec Tyler Smith (JR), Lisbon, 4-3
Consolation Round
Third Round
Weight: 103
Jared Eischeid (FR), Kuemper Catholic Carroll Dec Travis Cole (FR), Highland Riverside, 6-5
Blake Dietz (JR), Nashua-Plainfield Fall Tyler Dalen (JR), Graettinger-Terril, 5:44
Weight: 112
Jason Crosby (SO), Eddyville-Blakesburg Dec Collin Kolars (SO), B-G-M Brooklyn, 6-2
Drew Mangrich (JR), Don Bosco Gilbertville Dec Zach Imler (SR), Coon Rapids-Bayard, 5-0
Weight: 119
Dylon Rhoads (SO), Don Bosco Gilbertville Dec Keegan Taylor (SR), Newman Catholic Mason City, 6-4
Lincoln Monroe (JR), Valley Community Elgin T-Fall Brandon Ackerman (FR), Wapsie Valley Fairbank, 17-2/3:21
Weight: 125
Payton Rice (FR), Manson Northwest Webster Dec Dillon Lorentzen (SR), Logan-Magnolia, 7-4
Jess Hahn (JR), Highland Riverside Dec Tyler Reiste (SR), Panorama Panora, 4-2
Weight: 130
Kevin Wessel (SR), Nodaway Valley Dec Nathan Van Zante (SR), Eddyville-Blakesburg, 3-2
Austin Demuth (JR), Don Bosco Gilbertville Dec Brandon Chesnut (SR), West Monona Onawa, 7-1
Weight: 135
Steven Brockshus (SR), Sibley-Ocheyedan Fall Zach Hatcher (SR), Logan-Magnolia, 3:00
Jared Hefler (SR), Ogden Dec Nick Becker (SR), Wilton, 8-2
Weight: 140
Skyler Rice (SR), Emmetsburg/RA Dec Matt Steffen (SR), Kingsley-Pierson, 6-0
Wes Prill (SR), Pleasantville Dec Tyler Foubert (FR), Tri-County-Montezuma, 4-3
Weight: 145
Mike Novotny (JR), Underwood Dec Taylor Wedeking (JR), Nashua-Plainfield, 6-4
Taylor Hotek (SR), Columbus Catholic Waterloo M-Dec Josh Adam (SR), Regina Iowa City, 20-11
Weight: 152
Rilen Carew (SR), West Branch Dec Brady Kime (JR), Sumner-Fredericksburg, 10-8
Drake Fanslau (JR), Underwood Dec Tanner Taylor (JR), Okoboji Milford, 11-5
Weight: 160
Marrick Loftus (SR), Logan-Magnolia Fall Cody Schurman (SR), SE Warren Liberty Center, 1:17
Cody Hubrich (SR), Twin River Valley Bode Dec Dillon Anderson (SR), Clarion-Goldfield, 5-1
Weight: 171
Kory Schmelzer (JR), Corning Fall Travis Jones (SR), Logan-Magnolia, 2:35
Jayden DeVilbiss (SR), South Winneshiek Calmar Dec Brick Imerman (SR), Guthrie Center, 6-2
Weight: 189
Cade Jones (SO), West Branch Dec Ronnie Allbee (SR), Manson Northwest Webster, 8-2
Dalton Peterson (SR), Woodbine Dec Kyle Soderblom (SR), Lynnville-Sully, 2-1
Weight: 215
Trent Baker (SR), Westwood Sloan Dec Evan Mikels (SR), Logan-Magnolia, 5-0
Tony Becker (SR), Don Bosco Gilbertville Dec Connor Johnston (JR), Tri-County-Montezuma, 7-2
Weight: 285
Brendan Ter Wee (SR), West Lyon Inwood Dec Dillon Mugge (JR), Marcus-Meriden-Cleghorn, 7-0
Marco Naughton (JR), St. Albert Council Bluffs Fall Matt Eads (SR), Interstate 35 Truro, 1:22
Consolation Semifinals
Weight: 103
Kyler Kiner (FR), Ogden Dec Jared Eischeid (FR), Kuemper Catholic Carroll, 6-2
Zach Welter (JR), North Linn Troy Mills M-Dec Blake Dietz (JR), Nashua-Plainfield, 13-4
Weight: 112
Jason Crosby (SO), Eddyville-Blakesburg Dec Ethan Reynek (JR), Logan-Magnolia, 7-5/OT
Aaron Bartenhagen (SO), Durant-Bennett Dec Drew Mangrich (JR), Don Bosco Gilbertville, 3-1
Weight: 119
Dylon Rhoads (SO), Don Bosco Gilbertville Dec Kody Krenz (JR), Louisa-Muscatine, 4-3
Lincoln Monroe (JR), Valley Community Elgin Fall Quinton Doiel (JR), Logan-Magnolia, 1:24
Weight: 125
Ryan Hall (JR), Jesup Dec Payton Rice (FR), Manson Northwest Webster, 6-4
Matt Bertsch (SR), Newman Catholic Mason City Dec Jess Hahn (JR), Highland Riverside, 5-3
Weight: 130
Kevin Wessel (SR), Nodaway Valley Dec Chet Utesch (JR), Akron-Westfield, 10-5
Austin Demuth (JR), Don Bosco Gilbertville M-Dec Colton Martin (SO), Alburnett, 10-1
Weight: 135
Brandon Welter (SR), Don Bosco Gilbertville Dec Steven Brockshus (SR), Sibley-Ocheyedan, 6-2
Trevor Paulson (JR), Tri-Center Neola Dec Jared Hefler (SR), Ogden, 3-2
Weight: 140
Skyler Rice (SR), Emmetsburg/RA Fall Braiden Vrzak (SR), Turkey Valley Jackson Jct, 1:25
Wes Prill (SR), Pleasantville Dec Tait Simpson (JR), Lisbon, 3-2
Weight: 145
Shay Taylor (SR), Prairie Valley Gowrie Dec Mike Novotny (JR), Underwood, 12-5
Tasker Phillips (SR), Pleasantville Dec Taylor Hotek (SR), Columbus Catholic Waterloo, 10-7
Weight: 152
Rilen Carew (SR), West Branch M-Dec Cody Harrison (SR), Eagle Grove, 13-5
Drake Fanslau (JR), Underwood Dec Wyatt Towne (SR), Hartley-Melvin-Sanborn, 10-8/OT
Weight: 160
Marrick Loftus (SR), Logan-Magnolia Fall Christian Miller (JR), Nashua-Plainfield, 3:54
Cody Hubrich (SR), Twin River Valley Bode Dec Tyler Ogburn (SR), Corning, 4-3
Weight: 171
Kory Schmelzer (JR), Corning Fall Jacob Pearson (JR), Marcus-Meriden-Cleghorn, 5:03
Jayden DeVilbiss (SR), South Winneshiek Calmar Dec Jake Crosby (SR), Eddyville-Blakesburg, 4-3
Weight: 189
Cade Jones (SO), West Branch Dec Jared McCoy (JR), Woodbury Central Moville, 4-3
Dalton Peterson (SR), Woodbine Dec Evan Johnson (SR), AGWSR Ackley, 3-2
Weight: 215
Trent Baker (SR), Westwood Sloan Fall Josh Treybal (SR), Hartley-Melvin-Sanborn, 1:33
Tony Becker (SR), Don Bosco Gilbertville Dec Nick Schmelzer (JR), South Winneshiek Calmar, 4-3
Weight: 285
Tanner Johnson (SR), Dike-New Hartford Dec Brendan Ter Wee (SR), West Lyon Inwood, 3-1
Tyler Smith (JR), Lisbon Dec Marco Naughton (JR), St. Albert Council Bluffs, 4-3
< Prev | Next > |
---|